Jak dbać o powierzchnie z płyt granitowych?

W związku z faktem, iż powierzchnie użytkowe zewnętrzne wykonane z wysokiej jakości naturalnego kamienia są odporne na działanie wielu czynników zewnętrznych, dbanie o ich dobrą kondycję nie należy do najtrudniejszych. Właśnie z tego względu są tak lubiane i nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Kurz i piasek

Jeśli nasz chodnik, podjazd, ścieżka w ogrodzie lub inna powierzchnia, do której wykończenia wykorzystane zostały płyty granitowe wymagają wyczyszczenia, najlepiej sięgnąć po najzwyklejszą szczotkę (absolutnie jednak nie wolno wykorzystywać do tego celu szczotki drucianej) i zamieść nawierzchnię. Można do tego celu wykorzystać również wodę, spłukując piasek, kamienie oraz inne zanieczyszczenia. Są to zabiegi, które nie wymagają ani poświęcenia dużej ilości czasu, ani inwestowania w specjalistyczne środki do konserwacji.

Przerastający mech

To naturalne, że pojawia się również tam, gdzie położone zostały płyty granitowe – najchętniej w miejscach, gdzie przez większość dnia nie dociera promieniowanie słoneczne, za to panuje duża wilgotność. Mech oraz inne organiczne zanieczyszczenia, jeśli nie są zaplanowanym elementem aranżacji, najlepiej regularnie usuwać z powierzchni wykończonej naturalnym kamieniem przy pomocy myjek ciśnieniowych z przeznaczoną do tego celu końcówką. Można zainwestować we własne urządzenie lub po prostu skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Na rynku znajduje się też wiele środków, które pomagają w walce z przerastającym mchem.

Plamy z oleju i tłuszczu

Są to zabrudzenia najtrudniejsze do usunięcia. Plamy z oleju silnikowego najczęściej pojawiają się tam, gdzie zatrzymują się samochody i inne pojazdy mechaniczne – na podjazdach lub placach wyłożonych płytami granitowymi. O zabrudzenia z tłuszczu nietrudno zaś chociażby podczas przygotowywania potraw na ogrodowym grillu. Im szybciej je usuniemy, tym większa szansa, że nie pozostawią nieestetycznych odbarwień.

Większe ilości oleju silnikowego najlepiej najpierw zasypać sorbentem, który wchłonie nadmiar cieczy. Pozostałości najlepiej zmyć myjką ciśnieniową. W przypadku wyjątkowo opornych zabrudzeń warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów, którzy zastosują specjalistyczne środki i sprawdzone metody.