Jak dbać o schody z granitu?

W tym przypadku powinno postępować się właściwie tak samo, jak w przypadku innych materiałów wykończeniowych wykonanych z naturalnego kamienia. Bez względu na to, czy nasze schody granitowe to wariant okleinowany czy układany z bloków kamiennych – zachowają na długo swoje walory estetyczne, jeśli regularnie usuniemy z ich powierzchni piasek, co jakiś czas je umyjemy, a także natychmiast usuniemy substancje, które mogą wniknąć w strukturę kamienia.

Jak usunąć zabrudzenia?

Decydując się na zamontowanie schodów z granitu w budynku lub na zewnątrz, inwestujemy w element architektoniczny, który przez długie lata służyć będzie nam swoją funkcjonalnością, łącząc poszczególne piętra lub będzie stanowił estetyczne zwieńczenie frontowej elewacji.

Zamiatamy

Do usunięcia z powierzchni stopni piasku, kurzu lub suchych liści wystarczy nam zwykła szczotka, a regularne zamiatanie powinno stać się naszym rytuałem, jeśli zależy nam na utrzymaniu schodów granitowych w dobrej kondycji przez długi czas. W przypadku kamienia naturalnego absolutnie nie wolno stosować szczotek metalowych – ich użycie mogłoby skutkować pojawieniem się niemożliwych do usunięcia domowymi sposobami zarysowań.

Myjemy

Na granitowych schodach wbrew pozorom dość często pojawiają się zabrudzenia, których nie pozbędziemy się podczas zamiatania. Cząstki organiczne (np. mech, gnijące liście), a także różnego typu plamy – z błota, z tłuszczu, oleju lub rdzy, najlepiej usunąć przy pomocy letniej wody, do której możemy dodać odrobinę płynu przeznaczonego do konserwacji powierzchni z naturalnego kamienia. Kardynalną zasadą jest wystrzeganie się środków z wysokim pH. Preparaty na bazie kwasów mogą trwale wniknąć w strukturę i naruszyć materiał, z którego wykonane zostały stopnie.

Zapobiegamy

Aby możliwie jak najdłużej utrzymać schody granitowe w dobrej kondycji, warto zapobiegać powstawaniu trudnych lub niemożliwych do usunięcia plam. Nie należy więc pozostawiać metalowych elementów, które mogłyby zardzewieć i szybko wycieramy rozlane substancje. Pozbywamy się również możliwie szybko wody pozostałej po opadach deszczu i śniegu.