Jak układać kostkę?

Jeśli marzysz o tym, aby ścieżki prowadzące do Twojego domu, podjazd lub inne nawierzchnie użytkowe wykonane były z trwałego materiału – kamień naturalny będzie w tym przypadku najlepszą opcją.

Atrakcyjny wygląd i doskonałe właściwości użytkowe

W przygotowanej przez nas ofercie znajduje się kostka granitowa surowo łupana – dostępna nie tylko w różnych wariantach kolorystycznych (w odcieniach szarości, rudego, czerni, żółci oraz w innych kolorach), ale też w różnych rozmiarach. Wyodrębnić można w tym zakresie kostkę granitową małą, dużą oraz tę stosowaną do tworzenia mozaik.
Różnorodność dostępnego surowca ma swoją ogromną zaletę – może być z powodzeniem wykorzystana do stworzenia barwnych, geometrycznych deseni, które będą stanowiły dodatkowy element dekoracyjny ogrodu za domem lub przestrzeni przed budynkiem.

Układanie nawierzchni z kamienia naturalnego – o czym pamiętać?

Aby nawierzchnia użytkowania wykonana z surowo-łupanej kostki granitowej przez wiele lat spełniała swoją rolę, szczególną uwagę należy poświęcić na przygotowanie podłoża, na którym zostanie ułożona. W ten sposób unikniemy wielu nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak zapadanie się i powstawanie nieestetycznych wgłębień, a także gromadzenie się wody opadowej w postaci kałuż. Warto też mieć na uwadze fakt, iż układanie powierzchni tego typu, choć nieskomplikowane, jest czasochłonne i żmudne, a osobie niedoświadczonej może sprawić wiele problemów. Najlepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która się tym zajmie.

Przygotowanie

Przystępując do pracy, na samym początku określamy obszar, na którym kostka granitowa zostanie ułożona i planujemy w jaki sposób zostanie ona rozmieszczona w poszczególnych miejscach. To ułatwi obliczenie ilości potrzebnego nam surowca. Następnie, konieczne jest przygotowanie wykopu, przy jednoczesnej niwelacji nierówności gruntu. Wykonujemy podbudowę taką, jaka będzie najodpowiedniejsza do planowanego przeznaczenia powierzchni (ruch pieszy lub kołowy), pamiętając o odwodnieniach, a także o zagęszczeniu gruntu. Na tym etapie, wybierając materiały i technikę, należy też zwrócić uwagę na typ podłoża, na którym znajdzie się podbudowa, a także przygotować się do ułożenia krawężników, obrzeży lub innych elementów wydzielających.

Układanie

Kostkę granitową układamy z zachowaniem małych odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami, w które na końcowym etapie prac trafi specjalna zasypka. Dodatkowo – gotową i utwardzoną powierzchnię można pokryć preparatami impregnującymi, stanowiącymi barierę zabezpieczającą przed działaniem niekorzystnych czynników i nadającymi barwie użytego surowca głębi.