Układanie krawężników granitowych

Czy ułożenie kilku gotowych, kamiennych elementów może sprawić duży problem? Wbrew pozorom – zarówno wiedza teoretyczna, jak i doświadczenie w kamieniarstwie będą niezbędne przy złożonych, dużych projektach. Zatrudniając profesjonalną ekipę mogącą poszczycić się dobrą opinią z pewnością unikniemy problemów z realizacją inwestycji, a także będziemy mogli liczyć na szybki czas wykonania.

Jeśli jednak postanowiliśmy, że krawężniki granitowe, kostkę lub płytki ułożymy sami – nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętajmy jednak, że jest to czasochłonne, żmudne zadanie wymagające między innymi odpowiedniego przygotowania gruntu. Montowane elementy trzeba będzie wypoziomować, konieczne będzie też zaplanowanie tego, w jaki sposób poszczególne szlaki będą się ze sobą łączyły – przede wszystkim w miejscach przejść łuków w linie proste.

W jakiej kolejności wykonywać prace podczas układania krawężników granitowych otaczających nawierzchnię z płytek lub kostki?

Podbudowa i fundamenty

Absolutnie nie wolno z nich rezygnować. Prawidłowo wykonana podbudowa i fundamenty zabezpieczą obrzeża przed przesuwaniem się. W ten sposób będą mogły całkowicie spełnić swoje zadanie – przejąć obciążenia mechaniczne z nawierzchni z płytek lub kostki i powstrzymać ich rozsuwanie się.

Krawężniki granitowe

Należy je posadowić na fundamencie z chudego betonu, co wpłynie korzystnie na stabilność. Kluczowe dla całej inwestycji jest też prawidłowe wypoziomowanie – im staranniej przeprowadzone, tym lepsze będą efekty naszej pracy. Pomiędzy połączonymi bokami krawężników pozostawiamy niewielką szczelinę (swoistą przerwę dylatacyjną).

Ułożenie kostki lub płytek

Do tego etapu przystępujemy dopiero wtedy, kiedy obszar, na którym kostka oraz płytki będą układane, jest już wytyczony przez prawidłowo zamontowane obrzeża.

Realizacja każdego etapu wymaga staranności oraz postępowania zgodnie ze sztuką brukarską. Tylko w ten sposób przygotowana nawierzchnia będzie prawidłowo spełniać swoje zadanie. Na powierzchni nie pojawią się nierówności (dziury oraz wybrzuszenia), a granitowe krawężniki, kostka lub płytki nie porozsuwają się pod wpływem użytkowania i działania obciążeń mechanicznych.