Użytkowanie kostki granitowej

Każdy z nas dba o przestrzeń wokół domu – wszak niejednokrotnie została ona wykończona materiałami, których zakup był sporą inwestycją. Nie jest również zaskakującym fakt, iż wybierając surowce budowlane decydujemy się na te sprawdzone i charakteryzujące się wytrzymałością. Nic dziwnego, że wśród najpopularniejszych materiałów stosowanych do ułożenia podjazdów, placów oraz ścieżek znajduje się kamień, wybierany chętnie ze względu na swoją trwałość oraz estetyczny wygląd.

Kostka granitowa łupana to materiał o bardzo dobrej wytrzymałości na duże obciążenia, odporny na ścieranie, działanie promieniowania UV oraz na ciągły kontakt z wodą opadową i wilgocią – mimo to, jeśli nie będziemy prawidłowo eksploatować powierzchni wykończonych tym surowcem, nie będą się one dobrze prezentować.

Jak więc użytkować powierzchnie wykonane z kostki granitowej, aby nie straciły swoich walorów wizualnych?

Dużą rolę odgrywa w tym przypadku profilaktyka zastosowana jeszcze na etapie budowy – prawidłowo przygotowana podbudowa i kostka granitowa położona zgodnie ze sztuką brukarską dobrze zniosą duże obciążenia, kluczowe będą również odwodnienia, dzięki którym na powierzchni nie będzie utrzymywać się woda opadowa (w miejscach, w których często i na dłuższy czas pojawiają się kałuże, mogą powstać nieestetyczne odbarwienia).

W ramach zapobiegania degradacji kostki granitowej należy zadbać o to, aby po placu, ścieżkach lub podjazdach nie poruszały cię ciężkie pojazdy mechaniczne (ich waga może spowodować zapadnięcie się lub naruszenie kompozycji). Plamy z oleju silnikowego lub inne, tłuste substancje należy jak najszybciej zasypać sorbentem, a pozostałości usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej. Urządzenie to, tak samo jak odkurzacz do liści lub dmuchawa ogrodowa, przydadzą się w trakcie przeprowadzania sezonowych prac porządkowych.

Wybór godny polecenia

Powierzchnie wybrukowane kamieniem nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością –codzienne, prawidłowe użytkowanie nie wpływa degradująco na kostkę granitową, a utrzymanie jej w czystości oraz dobrej kondycji wymaga tak właściwie minimalnych nakładów prac porządkowych.